JAZZ DANS

İZMİT SANAT MERKEZİ

Jazz Dans Amerika´da Birinci Dünya Savaşı´nın sonunda, halkın savaş bunalımı ve sıkıntısını atmak istediği bir dönemde başlamıştı. Özellikle "kayıp jenerasyon" olarak adlandırılan gençler sosyal hayatlarında yeni bir arayış içine girdiler. Dolayısıyla Jazz Dans; gece kulüpleri, kabareler ve dans salonlarında savaş öncesine göre farklılaşan yeni bir dans şekli olarak ortaya çıktı.

Broadway Show ve sinemalarında sıkça yer alan Jazz Dans, baleye kıyasla çok daha güncel ve modern bir dans türüdür. Genellikle güncel müziklerle birlikte vücut hareketlerini baz alır. İlk bakışta çok kolay ve eğlenceli gibi görünse de oldukça fazla form ister. Partnersiz yapılır. Belli bir koreografi üzerinde çalışılır.

Bu konuda dünyada en çok ün yapmış isim ise Michael Jackson’dır.

- 13 yaş üstü kız ve erkek öğrenciler kabul edilir.

- Dans becerisi, algısı ve kapasitesi artar.

- Hareket bilgisi ve müzik kulağının gelişimini sağlar.

- Çocuklarımızın sosyal ortamlardaki dans becerilerinin de gelişmesine yardımcı olan bir eğitim programıdır.

- Klasik Bale 6. sınıf itibarı ile zorunlu Street Jazz Dans dersleri, yerini zorunlu Jazz Dans derslerine bırakır.

- Klasik Bale sınıfları içinde karma veya sadece Jazz Dans sınıflarımız mevcuttur.

- Yaş ve sevilere göre ayrılmış gruplarda verilen derslerde grup sayısı dans ve koreografiye göre 20-25 kişi olabilmektedir. Final Dans çalışmalarında bu sayı artabilir. Teknik olarak hazırlanan gruplar, sene sonuna doğru sahne çalışmaları için birleştirilir.

- Eğitimini 5 yıl boyunca devam şartlarına uygun olarak tamamlayan ve T. C. Milli Eğitim Bakanlığı sınav komisyonu karşısında başarı gösteren öğrencilerimiz, T.C. MEB Dans Bölümü Kurs Bitirme sertifikası alırlar.

- Öğrencilerimiz bu Jazz Dans sertifikası ile profesyonel dansçı ve dans eğitmeni olabilme yolunda ilerlerler.

Ayrıca;

İzmit Sanat Merkezi her eğitim yılının sonunda bütün öğrencilerinin katıldığı görkemli bir gösteri düzenlemektedir. Bale ve dans dünyasının seçkin koreografilerinin sahneye taşındığı bu etkinlikte öğrencilerimiz sahne ile tanışmakta, birer sanatçı adayı olarak önemli deneyimler elde etmektedir.

- Dersler her eğitim yılı okullarla başlar ve biter. Yaz tatilinde Jazz Dans dersleri devam etmez.

- Haftada en az 1 gün 1 saat olarak ders verilir.

- Ek provalar ve sene sonu gösterileri için ilave ders programı sunulmaktadır.