KLASİK GİTAR

İZMİT SANAT MERKEZİ

Evrensel müziğin kendini bütün dünyaya kanıtlamış ve hemen herkesin beğenisini kazanmış bir enstrüman olan klasik gitar, günümüzde akademik temelleri en sağlam oluşturulmuş programlardan biridir.

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak ve dünyanın bir numaralı uluslararası belgelendirme sistemi olarak kabul edilen Trinity College London’ın temellerine dayanarak, pedagojik olarak da kendilerini geliştirmiş, profesyonel ve konservatuvar mezunu, akademisyen eğitmenlerimiz tarafından verilen klasik gitar eğitiminde, öğrencinin durumu ve talebine göre uyarlanan, kişiye özgü efektif bir program uygulanır.

Başlangıç düzeyinde tür ve tarz ayrımı olmaksızın temel eğitim verilir. Orta ve ileri düzeyde ise tüm türlere değinilerek, öğrencinin ilgi alanı yönünde bir repertuar üzerine yoğunlaşılır.

Öğrencilerimiz birebir klasik gitar eğitiminin yanı sıra yaş ve seviyelerine göre oluşturulan gruplarda solfej eğitimi de alırlar.

- Eğitmenlerce uygunluğuna karar verilen 8 yaş ve üstü herkes

- Yaş ve seviyelere göre oluşturulan 15’er kişilik gruplarda eğitim verilir.

- Klasik gitar eğitiminde solfej zorunludur. Müzik eğitiminin en temel edinimi nota okuryazarlığıdır. Müzik eğitimi almış bir kişinin solfej (nota çözümleyebilme, okuyabilme ve seslendirebilme) yetisine sahip olması gerekir.

- Klasik gitar hem solo hem de bir eşlik enstrümanı olduğundan, solo çalışmaların yanı sıra grup (orkestra) çalışmaları da yapılır.

- Klasik gitarda uzmanlaşmış bir kişinin diğer gitar türlerinde de performans göstermesi mümkündür.

- Hazırlık evresinden sonra hem klasik gitar hem de solfej eğitimini 4 yıl boyunca devam şartlarına uygun olarak tamamlayan 8 yaş üstü öğrencilerimiz, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri gözetiminde yapılan kurs bitirme sınavları sonucunda mezun olmaya hak kazanırlar.

- Uluslararası akreditasyona sahip Trinity sınavlarında 8. Grade’i tamamlayan öğrencilerimiz teori sınavında da başarı göstermeleri durumunda Trinity diploması sahibi olabilmektedir. Ayrıca her yıl İngiltere’den gelen komisyon gözetiminde yapılan derece sınavlarında başarı gösteren öğrencilerimize derece sertifikaları da verilmektedir.

- Alınan diploma ve sertifikalar akademik ve mesleki kariyer olarak kişilere büyük artılar sağlar. Bu belgelerle öğrencilerimiz müzik öğretmeni olabilme şansına sahip olurlar.

Ayrıca;

Müzik dinlemek ve eğitim alarak icra etmek öncelikle yaratıcı, estetik ve ritmik duygunun yanı sıra disiplinli ve yapıcı bir düşünme kapasitesi oluşturur. Dolayısıyla kişinin kendini ifade etme, daha iyi iletişim kurabilme yeteneğini geliştirir. Öğrenmekte güçlük çeken bireylerin, sıkıntı ve stresini azaltması yine müzikle sağlanabilir. Konsantrasyon ve dikkat süresi de uzar çünkü nörolojik ve psikolojik dengeyi sağlamaktaki etkisi azımsanmayacak kadar fazladır. Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki mekanik bir eylem olan enstrüman çalmak sayısal hafızanın gelişiminde de çok ciddi rol oynar. Kısacası, doğru zamanda, doğru kişilerden, doğru yöntem ve enstrümanlarla müzik eğitimi alan istekli kişi için tüm bu kazanımlar kişisel gelişime ivme kazandırarak, onların geleceklerine pencere açar ve yön verir.

- Haftada 1 gün 1 ders klasik gitar eğitimi

- Haftada 1 gün 1 ders grup halinde zorunlu solfej eğitimi

- Solfej eğitimi ilkokul 2. sınıf itibariyle verilmektedir.