BALE - DANS

İZMİT SANAT MERKEZİ

2003 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Bölümü’nde Modern Dans lisans eğitimini tamamlayan Mine Çetinkaya, daha sonra yurt dışında atölye çalışmalarına katıldı ve dans topluluklarında görev aldı. Mine Çetinkaya, İzmit Sanat Merkezi ve Sakarya Sanat Merkezi’nde Klasik Bale, Street Jazz, Modern Dans ve Pilates eğitmenliği yapmaktadır.

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü mezunu olan Buse Berker, Özel Songür Bale Kursu’nda klasik bale eğitimi aldı. Belediye Konservatuarı Klasik Bale Yüksek Devre Mezunu olan Berker, Klasik Bale Yüksek Devre Öğretici belgesini almaya hak kazandı.

Özel Atafen, Özel Seymen, Özel Kocaeli Koleji İlköğretim Okulu ve Anasınıfı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Buz Pateni, Özel Kocaeli Yıldız Anaokulu, Özel Ünlü Çocuk Sarayı, Özel Atlıkarınca Çocuk Kulübü, Kocaeli Üniversitesi Uygulamalı Anaokulu, Özel Derince Mutlu Çocuk Evi, Olimpia Spor Merkezi Çocuk Bale Hobi Grubu ve Performans Spor Merkezi Çocuk Bale Hobi Grubu’nda Bale Eğitmenliği yaptı.

Bir dönem Kocaeli Büyükşehir Belediye Konservatuarı Bale Bölümü’nde Asistan Öğretmenlik yapan Berker, İzmit ve Sakarya Sanat Merkezlerinde eğitmen olarak görev yapmaktadır.

1996 Y.T.Ü Makine Mühendisliğini kazandıktan sonra açılan dans kurslarına katılan Ersöz, Latin dansları konusunda yurt içi ve yurt dışında birçok eğitmenden ders alarak kendini geliştirdi. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Latin Amerikan Dans Sertifikası, Türkiye Dans Sporları Federasyonu Salsa Hakemliği, Salsa Sosyal Danslar Antrenörlük Belgesi, Tango Hakemliği Belgesi, Latin Amerikan 2. kademe Antrenörlük Belgesi ve Zumba Fitness lisansına sahip olan Ersöz, İzmit ve Sakarya Sanat Merkezlerinde eğitmen olarak görev yapmaktadır.

Dans hayatına 1994 yılında, Özel Filiz Özar bale kursunda başladı. Uzun bir eğitimden sonra Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bale Ana Sanat Dalı Modern Dans bölümünü kazandı ve 2011 yılında mezun oldu.

Mimar Sinan Üniversitesinde; Jordi Gali (Oyun zamanı), Moliye Maxner (Aralık), Aydın Teker (A-kabı / Uzantı), Gaby Agis (Doğaçlama) projelerinde yer aldı. ODTÜ Modern Dans festivallerine katıldı. Tamas Monicz Bale atölye çalışmasına katıldı. Halen İzmit ve Sakarya Sanat Merkezlerinde eğitmen olarak görev yapmaktadır.

1971’de Slovakya’da doğdu. 1977’de Jan Cikker Sanat Okulu’nda Bale ve Slovak Halk Oyunları alanlarında eğitim aldı. Bu alanlarda çeşitli uluslararası dans festivalleri, organizasyonları ve yarışmalarına katıldı. 1990-1992 yılları arasında Banska Bystrica Devlet Opera ve Balesi’nde balerin olarak çalıştı.

Varna Uluslararası Dans Akademisinde ve Kalina Bogaeva pedagojik eğitimlerine halen devam etmektedir.

1994 evlendi ve Türkiye’ye yerleşti.

2000 yılında özel ve devlet okullarında görev almaya başladı. Özel Şahin Okulları, Enka Okulları, Sentez Koleji, İzmit ve Sakarya Sanat Merkezlerinde eğitmen olarak görev yapmaktadır.