Hakkımızda

İZMİT SANAT MERKEZİ

SEN VARSAN SANAT VAR…

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak Bale, Dans, Müzik, Tiyatro gibi sanat dallarının yanı sıra yaratıcı drama ve etkili iletişim gibi kişisel gelişim eğitimleri veren İzmit Sanat Merkezi (İSM), bir salondan meşhur tiratların, diğerinden muhteşem notaların yükseldiği, bale salonunda miniklerin parmak uçlarında dans ettiği bir okul olma hayalleri ile 2007’de açıldı.

Bunların hepsini ve daha fazlasını güçlü eğitmen kadromuz, bize inanan velilerimiz ve tabii ki yetenekli öğrencilerimizle başardık. Birçok öğrencimiz konservatuvarlara yerleşti, birçoğu da profesyonel olarak gösteri sanatlarında isimlerini duyurmaya başladılar.

Dolayısıyla kendimize misyon olarak belirlediğimiz;

- Öğrencilerimizin sanatsal gelişimleri ve eğitimlerini sağlamak,

- Öğrencilerimizi, akademisyen oldukları kadar sanatlarını da icra eden eğitmenlerce yetiştirmek,

- Öğrencilerimizin yaratıcı, kendilerine güvenen, iletişim becerileri yüksek bireyler olmalarına katkı sağlamak,

- Öğrencilerimizin sanatsal bakışlarını geliştirerek onları geleceğin sanatsever toplumuna kazandırmak,

- Öğrencilerimizi MEB ve uluslararası akreditasyona sahip eğitim sistemleriyle yetiştirip, belge ve sertifikalarını almaları ve konservatuvarlara yerleşmeleri konusunda onlara yol gösterici olmak,

- Aldıkları belge ve sertifikalarıyla müzisyen, balerin, balet, tiyatro oyuncusu ya da eğitmenleri yaparak, sanat dolu bir iş hayatları olmaları için onları desteklemek gibi hedeflerimize de zaman içinde ulaştık.

Tüm bunları sağlamak ve farklılığımızın altını çizmek amacıyla birçok önemli adım attık.

Kurulduğumuz günden itibaren, bale ve dansta Tan Sağtürk’ün bilgi ve desteğinden yararlandık. Bu ayrıcalığımıza bale eğitiminde dünyaca kabul edilmiş Vaganova sistemini de ekledik. Dünyaca ünlü balerin, balet, bale eğitmeni ve koreografın yetişmesini sağlayan, hangi yaşta, hangi hareketin, hangi zorluk derecesiyle öğretilmesi gerektiği temeline dayanan bu sistemle eğitilen klasik bale öğrencilerimiz, pedagojik bale eğitimi almış eğitmenlerimiz tarafından eğitildiler. Devam şartlarına uygun olarak eğitim sürelerini tamamlayan öğrencilerimiz, MEB sertifikasının yanı sıra, Vaganova sistemini uygulayan Sofya Ulusal Bale Akademisi’nden mezun olma hakkını da kazandılar. Bu arada 2015 yazında bale öğrencilerimizi Varna’da yaz kampına gönderdik.

Müzik eğitiminde, dünyanın en iyi müzik okulu olan London College of Music (LCM)’in 2009’da İzmit Temsilcisi ve Yetkili Eğitim Merkezi olarak öğrencilerimizin dünya standartlarında müzik eğitimi alabilmelerini sağladık. Böylelikle müfredat sürelerini tamamlayan ve sınavlarda başarı gösteren öğrencilerimiz, MEB sertifikasının yanı sıra, uluslararası akreditasyona sahip LCM’den mezun olma şansına sahip oldular.

2016 yılında ise eğitim standartlarımızı daha da yükselterek, müzik alanında dünyanın bir numaralı uluslararası belgelendirme sistemi olarak kabul edilen Trinity College London’ın yetkili eğitim merkezi olduk. Klasik, rock, pop, caz gibi geniş bir yelpazede eğitim alan İSM müzik bölümü öğrencileri, bundan böyle uluslararası akreditasyonlarını, diğer sistemlerden çok daha aktif, yenilikçi ve yaygın olan Trinity sınavlarına göre alacaklar.

Bunun yanı sıra, hem oyunculuk hem de eğitmenlik anlamındaki başarılarıyla adından söz ettiren sanatçılarımıza ek olarak, Varlam Nikoladze ve Fatih Sevdi gibi isimlerle birçok oyuncu yetiştirerek Türk tiyatrosuna yeni isimler kazandırmaya gayret ettik. Öğrencilerimize MEB sertifikasının yanı sıra konservatuvar yolunu açacak eğitimler verdik.

Bu hedef doğrultusunda kurum bünyesinde öğrencilerimiz ve mezunlarımızın çeşitli oyunlar sergilediği bir deneme tiyatrosu kurduk. İlimizin önemli kurumlarından İzgaz Gdf Suez ile birlikte projelere imza atarak, İzmit’te 6 bin ilköğretim öğrencisine “Miyavlara Cıss” adlı ilk çocuk oyununu ücretsiz olarak sahneledik. 2010 ve 2011 yıllarında iki kurum arasındaki işbirliği devam etti. İzgaz Gdf Suez adına “Küçük Kahramanlar” adlı, “doğalgaz” konulu ikinci çocuk oyununu sahneleyerek, iki yılda 20 bin ilköğretim öğrencisini bir kez daha ücretsiz olarak tiyatro ile buluşturduk. İzgaz ile kesintisiz olarak 7 yıldır devam ettiğimiz projemizin son oyunu olan "Kuzu Maydanoz'un Maceraları"nı ise 2016 yılında sahneye koyduk.

2015’te kabımıza daha fazla sığamadık ve hem binamızı hem de eğitmen kadromuzu genişlettik. İnanıyoruz ki İzmit Sanat Merkezi uzun yıllar boyunca misyonuna uygun başarılara imza atmaya devam edecek…

Nurhan Deniz Dolgun - Kurucu Yönetici

1974’te İzmit’te doğdu. 1988’e kadar Almanya’da eğitim aldı ve 1993’de Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. 1998’deki mezuniyetinin hemen ardından Deniz Hukuku üzerine mastır yaptı.

Bir taraftan da Kocaeli barosunda avukatlık stajını tamamlayarak Ticaret ve İş Hukuku’nda uzmanlaştı. Yurt dışında ve Türkiye’de İnsan Kaynakları Uzmanlığı ve Yöneticilik üzerine birçok sertifika programına katıldı.

1998-2006 yıllarında kendi aile şirketlerinde İnsan Kaynakları Müdürü olarak genç yaşta ticaret hayatına atıldı. 2007’de İzmit Sanat Merkezi’ni, 2012’de Sakarya Sanat Merkezi’ni kurdu. Halen bu kurumlar ve Deneme Tiyatrosu’nda yöneticilik yapmaktadır.