ULUSLARARASI EĞİTİMLER

İZMİT SANAT MERKEZİ

Güzel sanatların birçok dalında MEB’in yanı sıra uluslararası sertifikasyon imkânı sunan ve eğitmen olabilecek düzeyde icracılar yetiştiren İzmit Sanat Merkezi ve Sakarya Sanat Merkezi, müzik alanında dünyanın bir numaralı uluslararası belgelendirme sistemi olarak kabul edilen Trinity College London’ın yetkili eğitim ve sınav merkezidir.

Eğitim standartlarını daha da yükselten ve müzik alanında Trinity müfredatına göre eğitim vermeye başlayan İSM’nin bu adımı atmasının en büyük nedeni, Trinity’nin diğer sistemlerden çok daha aktif, yenilikçi ve yaygın olması. Öyle ki yılda 650 bin kişi Trinity sınavlarında başarılı olmaya çalışıyor.

Trinity başlangıç seviyesinden 8. seviyeye kadar geniş bir yelpazede müfredat ve sınav sistemine sahip. Performans, eğitmenlik, müzik teorisi, kompozisyon, doğaçlama gibi yeterliliklerin geliştirilip test edildiği Trinity sistemi; müziğe yeni başlayanlardan, ön lisans, lisans, yüksek lisans gibi diploma seviyelerindeki adaylara kadar herkes için en doğru değerlendirmeyi sunuyor. Dolayısıyla öğrencilerin bireysel yetenek ve becerilerini tanımalarına yardımcı olacak seçenek ve esneklik tanınıyor.

Klasik, rock, pop, caz gibi geniş bir yelpazede eğitim alan İSM müzik bölümü öğrencileri, uluslararası akreditasyonlarını Trinity sınavlarına göre alıyorlar.

Trinity onaylı bir sertifika ya da diplomaya sahip olanlara, akademik kayıt ve burs başvurularında öncelik veriliyor. Dolayısıyla müzik öğrencilerimiz profesyonel yaşantılarında bu müfredattan geçmiş olmanın ayrıcalığını yaşıyorlar.

Trinity sınavları İngiltere’den gelen ve her biri profesyonel müzisyenlerden oluşan bağımsız bir komisyon tarafından yapılıyor. Her yıl Kasım ve Haziran aylarında yapılan sınavlara erken başvuru halinde tarih seçme imkânı da tanınıyor.

Müfredatı tamamlayan ve sınavlarda başarı gösteren öğrencilerimiz, hem T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumumuzdan hem de uluslararası akreditasyona sahip Trinity’den mezun olma şansına sahip oluyorlar.

Trinity sınavları hakkında detaylı bilgiyi eğitmenlerimiz ve yöneticilerimizden alabilirsiniz.

 

Güzel sanatların birçok dalında MEB’in yanı sıra uluslararası sertifikasyon imkânı sunan ve eğitmen olabilecek düzeyde icracılar yetiştiren İzmit Sanat Merkezi ve Sakarya Sanat Merkezi, bale alanında dünyanın bir numaralı uluslararası belgelendirme sistemi olarak kabul edilen Vaganova Bale Eğitim Sistemi’nin yetkili eğitim ve sınav merkezidir.

Vaganova Bale Eğitim Sistemi, geçtiğimiz yüzyıl başında, meşhur bir pedagog ve bale eğitmeni olan Rus Agripina Vaganova tarafından kaleme alınmış, dünyaca ünlü Rus Bale teknikleri ve eğitim sistemidir. Bugüne dek birçok ünlü balerin balet, bale eğitmeni ve koreografın yetiştiği sistemin müfredat programı, günümüzde Sofya Ulusal Bale Akademisi tarafından yürütülmektedir.

Hangi yaşta, hangi hareketin, hangi zorluk derecesiyle öğretilmesi gerektiği temeline dayanan ve mükemmeliyetçilik esaslı olan bu müfredat 4-18 yaşına kadar farklı seviyelerde bale öğrencilerinin eğitiminde uygulanıyor ve her seviyenin eğitimi 2 yıl sürüyor.

Klasik Bale eğitiminde “Vaganova Sistemi”, pedagojik bale eğitimi almış eğitmenler tarafından uygulanıyor.

İsteğe bağlı yapılan sertifika sınavları yılda bir kez Sofya Ulusal Bale Akademisi’nden gelen jüri eşliğinde gerçekleştiriliyor. Başarılı olan öğrencilerimiz Sofya Ulusal Bale Akademisi’nden onaylı sertifika almaya hak kazanıyorlar. 5. dereceyi üst düzeyde tamamlayan öğrenciler Sofya Ulusal Bale Akademisi’ne sınavsız kayıt olma hakkı kazanıyorlar.

İzmit Sanat Merkezi’nde, Vaganova Sistemi ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Klasik Bale eğitimi eş zamanlı olarak veriliyor. Devam şartlarına uygun olarak eğitim sürelerini tamamlayan öğrencilerimiz hem Sofya Ulusal Bale Akademisi’nden mezun olma hakkı kazanıyor hem de T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Klasik Bale Kurs bitirme sertifikasına sahip oluyorlar.

Tan Sağtürk Akademi’nin çözüm ortaklığının kattığı güçle eğitim alan İzmit Sanat Merkezi Klasik Bale öğrencileri eğitimleri süresince; Street Jazz Dans, Jazz Dans, Karakter Dans ve Streching dersleri de alarak sene sonu gösterilerine hazırlanıyorlar.

Vaganova sınavları hakkında detaylı bilgiyi eğitmenlerimiz ve yöneticilerimizden alabilirsiniz.